Úvodní strana > Houby > Stopkovýtrusné vyšší (Lupenaté houby) >
Čirůvky >
čirůvka zamlžená: Lepista luscina
> Foto ID 19942
čirůvka zamlžená (Lepista luscina)
čirůvka zamlžená - Foto ID 19942
Pravidla a podmínky užití fotografií
Fotografie není online – nutné objednat e-mailem
čirůvka zamlžená:
Čirůvka zamlžená vyrůstá roztroušeně v trávě, na loukách, pastvinách, v sadech, zahradách a při okrajích lesů. Daří se jí především ve vyšších polohách, objevuje se téměř vždy v početných skupinách nebo v čarodějných kruzích a setkat se s ní můžeme od září do listopadu.Popis: Klobouk je 40-130 mm široký, zprvu vyklenutý s podvinutým ostrým okrajem, později plochý, v dospělosti často vmáčklý, někdy laločnatě zprohýbaný, na okraji jemně brázditý, na povrchu občas zdobený vodnatými, hnědavě zbarvenými a koncentricky uspořádanými skvrnami, jemně bělavě ojíněný, matný, světle šedý nebo béžově nahnědlý, uprostřed obvykle tmavší, na okraji světlejší, někdy až bělavý. Lupeny jsou dosti husté, nízké, široce připojené až vykrojené, zprvu bělavě našedlé, později šedorůžové až růžově nahnědlé.
Třeň je 35-70 x 8-25 mm velký, válcovitý, plný, jemně vláknitý, pod kloboukem bělavě vločkatý, níže světle šedavě nahnědlý. Dužnina je vodnatě masitá, křehká, bělavě našedlá, s jemně nasládlou chutí a nepříjemně nasládle spermatickým pachem.
Záměna je možná za některé podobně vzhlížející nebo rostoucí čirůvky, především za čirůvku kosatcovou (Lepista irina), jež se liší odlišnou vůní dužniny a převážným růstem v lesích. K dalším podobným druhům patří čirůvka trsnatá (Lepista caespitosa), robustnější strmělka mlženka (Clitocybe nebularis), případně některé slzivky (rod Hebeloma).
Využití: Je to jedlá a chutná houba, vhodná do omáček nebo k nakládání.
čirůvka zamlžená - Možnost záměny za jinou houbu:
Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.
Odkazy: Atlas hub | Otrava houbami | Glucamedic | Horoskopy | Lunární Kalendář | Calendar | Astro-Seek | Další odkazy