Rejsec menší (černý) (Neomys milleri)
Rejsec menší (černý) - Foto ID 30161
Pravidla a podmínky užití fotografií
Fotografie není online – nutné objednat e-mailem
Srpen 2022
Rejsec menší (černý):
Navzdory druhovému českému jménu nemá výhradně černé, ale černobílé zbarvení srsti, přičemž jak tmavý hřbet, tak i světlé břicho mívají mnohdy stříbřitý nádech. Na první pohled tedy připomíná o něco menšího rejsce vodního, od něhož se liší jen nepříliš výraznými znaky (spolehlivé rozlišení obou druhů vyžaduje určité zkušenosti). Jsou to zejména slaběji vyvinuté kýly z tuhých brv na zadních končetinách a na spodu ocasu, které u mnohých jedinců zcela chybějí (ale pozor, totéž lze pozorovat u velmi mladých jedinců rejsce vodního!). Nejspolehlivěji se proto dají oba druhy rozlišit podle některých tělesných rozměrů, zejména LTp a LC. Zatímco u rejsce vodního jsou zadní tlapky téměř vždy delší než 17 mm (obvykle 18-19 mm), u rejsce černého mívají nejčastěji 15-16 mm a zcela výjimečně se blíží k 17 mm. Pokud jde o délku ocasu, u rejsce vodního obvykle naměříme 50-75 mm a u rejsce černého 40-52 mm. České druhové jméno „černý“ je tudíž nevhodné a někdy až matoucí (příhodnější by bylo „menší“ nebo „mokřadní“).Rozšíření
Vyskytuje se ve středních a jižních oblastech Evropy až po východní Ukrajinu a povodí Donu. Severní hranice jeho areálu rozšíření probíhá Německem, Polskem a evropskou částí Ruska.
U nás byl zpočátku považovaný za druh vzácný, dnes však víme, že s výjimkou nížin (střední a východní Polabí, velká část Dolnomoravského úvalu aj.) žije na většině našeho území, přičemž těžiště výskytu leží v pahorkatinách, vrchovinách a podhorských oblastech.
Literatura
Anděra M., Horáček I. (2005): Poznáváme naše savce, 2. doplněné vydání
Rejsec menší (černý) - Info na Wikipedie
Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.
Odkazy: Atlas hub | Otrava houbami | Glucamedic | Horoskopy | Lunární Kalendář | Calendar | Astro-Seek | Další odkazy