Úvodní strana > Houby > Stopkovýtrusné vyšší (Lupenaté houby) >
Štítovky >
štítovka žlutohnědá: Pluteus cf. flavofuligineus
> Foto ID 17269
štítovka žlutohnědá (Pluteus cf. flavofuligineus)
štítovka žlutohnědá - Foto ID 17269
Pravidla a podmínky užití fotografií
Fotografie není online – nutné objednat e-mailem
štítovka žlutohnědá:
Velmi zajímavá štítovka, kterou charakterizuje karamelově žlutohnědé zbarvení klobouku.Jedná se s velkou pravděpodobností o Pluteus flavofuligineus, což je druh, který je hojněji rozšířený v Severní Americe a v Evropě je velmi vzácný.
Popis: Klobouk 20-80 mm, zvoncovitý, později vyklenutý až plochý, karamelově žlutohnědý, v dospělosti na temeni síťnatý, na okraji zhruba 1 mm po celém obvodu sytě žlutý, se snadno slupitelnou pokožkou. Lupeny volné, na místě připojení ke třeni žluté, dosti vysoké, křehké, lámavé, husté, zvlněné, bělavě až žlutě narůžovělé, v dospělosti hnědavě růžové. Třeň 4-10 x 3-15 mm, válcovitý, bělavě a žlutě vláknitý, světle žlutohnědý, v mládí robustní, na bázi obvykle rozšířený. Dužnina měkká, bělavá, na řezu neměnná, ve třeni s lehkým narůžovělým nádechem, bez výrazného pachu a chuti.
Růst z pařezů a štěpků listnáčů, v tomto případě ze zbytku habrového pařezu.
Možnost záměny: Štítovka žlutohnědá by se dala zaměnit za štítovku žlutou (Pluteus leoninus), která se může vyznačovat podobným zbarvením, liší se však celkově subtilnějšími plodnicemi, jiným povrchem i tvarem třeně a některými dalšími znaky. Další podobná štítovka (Pluteus favrei) vyrůstá v horských smrčinách a její mladé plodnice bývají velmi tmavé až černé.
Využití: Je údajně jedlá, do kuchyně ale vzhledem k jejímu vzácnému výskytu rozhodně nepatří.
Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.
Odkazy: Atlas hub | Otrava houbami | Glucamedic | Horoskopy | Lunární Kalendář | Calendar | Astro-Seek | Další odkazy