Úvodní strana > Houby > Stopkovýtrusné vyšší (Lupenaté houby) >
Strmělky >
strmělka mlženka: Clitocybe nebularis
> Foto ID 20118
strmělka mlženka (Clitocybe nebularis)
strmělka mlženka - Foto ID 20118
Pravidla a podmínky užití fotografií
Fotografie není online – nutné objednat e-mailem
strmělka mlženka:
Strmělka mlženka patří k nejhojnějším a nejmohutnějším houbám, které se u nás na podzim v přírodě objevují. Můžeme na ni narazit prakticky kdekoli, přičemž nejvíce se jí daří na lokalitách bohatších na dusík. Vyrůstá ve skupinách, velmi často v takzvaných čarodějných kruzích a jen zřídka jednotlivě. Snáší mírnější mrazíky, takže se s ní můžeme setkat ještě v prosinci, a při mírnější zimě dokonce i v lednu. Poznáme ji podle masitých, většinou jemně ojíněných, šedých až šedohnědých klobouků, hustých, zprvu bělavých, později až krémových lupenů, válcovitých nebo kyjovitých, bělavě šedých třeňů, a v neposlední řadě podle výrazně aromatické, charakteristicky nasládlé vůně dužniny.Zaměnit bychom ji mohli za některé podobně zbarvené čirůvky, případně za některé běločechratky a další strmělky. Částečně jí může připomínat i smrtelně jedovatá závojenka olovová, která vyrůstá v teplých listnatých lesích, především pod duby, buky a habry.
Využití: Mlženky patří k jedlým houbám, ke konzumaci se ale doporučují pouze mladší plodnice, ze kterých se dají připravit vynikající řízky a zavináče.
Upozornění: U některých citlivějších jedinců může vyvolávat žaludeční potíže. Týká se to většinou houbařů, kterým vadí její výrazné aroma.
Zajímavost: Ze starších plodnic může paraziticky vyrůstat kukmák cizopasný (Volvariella surrecta).
strmělka mlženka - Možnost záměny za jinou houbu:
Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.
Odkazy: Atlas hub | Otrava houbami | Glucamedic | Horoskopy | Lunární Kalendář | Calendar | Astro-Seek | Další odkazy